Videa ke shlédnutí

MÓDA 2.1 – upoutávka

Videopozvánka na výstavu Móda 2.1.

Ve stínu Taj Mahalu

Krátkometrážní dokument Ve stínu Taj Mahalu ukazuje, za jakých podmínek šijí v Indii boty pro evropský trh Baťa, Deichmann nebo Lasocki. Snímek natočili Stanislav Komínek a Adam Čajka z organizace NaZemi během roku 2017.

Proč značky nepřiznají, kde své zboží vyrábí?

Fotograf, který mluvil s lidmi po zřícení továrního komplexu Rana Plaza v Bangladéši, uvedl, že jména značek museli lidé hledat v troskách, aby si vůbec mohli zažádat o odškodnění. Zásadním krokem ke zlepšení podmínek v obuvnickém průmyslu je transparentnost firem ve svém dodavatelském řetězci. Pokud budeme vědět, od kterých továren značky nakupují, můžeme je přimět k přijetí odpovědnosti.

Jak se vyrábí kůže v Bangladéši

Pracovní podmínky v koželužnách na předměstí bangdladéšské Dháky. Záběry jsou místního kameramana od GMB Akashe.

Jak se vyrábí boty v Bangladéši

Pracovní podmínky při výrobě obuvi na předměstí bangdladéšské Dháky. Záběry jsou místního kameramana od GMB Akashe.

Jak to chodí v indických koželužnách

Voda i zemědělská půda kontaminovaná toxickým šestimocným chromem. Dělníci pracující za minimální mzdu v otřesných podmínkách ohrožujících jejich zdraví. Taková je realita v okolí indických koželužen ve státech Uttarpradéš a Tamilnádu. Potvrdil to výzkum s názvem Dávej pozor na své kroky, který NaZemi společně s partnery projektu Change Your Shoes (česky Obuj se do toho) realizovalo v roce 2017. Kůži na výrobu bot z uvedených oblastí odebírá celá řada evropských firem.

(7 minut, anglické titulky)

prohlédnout video

The life cycle of a t-shirt, TED-ed

Skvělé animované video o životním cyklu bavlněného trička. Jeho život začíná pěstováním bavlny a končí jako hadr v koši.

(6 minut, české titulky – automatický překlad)

prohlédnout video

Sweatshop

Sestřih norského televizního pořadu Sweatshop. Dvě módní blogerky a jeden bloger jedou zjistit, jak vypadá každodenní život švadlen v kambodžském sweatshopu. Poznávají nelichotivou pravdu o módním průmyslu a o životních podmínkách švadlen.
Video je nutné zakoupit za 1,99 $ zde.

(49 minut, anglické titulky)

prohlédnout video

Příběh věcí

Jaký je příběh věcí, které máme doma? A proč tento příběh nedává vůbec žádnou logiku?